Jednoduchý návod na odstranění klíštěte

Vzít si do přírody vhodné oblečení a nastříkat se repelentem je základ. Jak ale postupovat, když na sobě klíště objevíte? Přečtěte si jednoduchý návod!

Jak odstranit přisáté klíště?

Po návštěvě lesa si vždycky prohlédněte celé tělo a to i druhý den! Nezapomínejte ani na třísla, podpaží, podkolenní jamky nebo obličej s vlasy. Pokud klíště najdete, rychle ho odstraňte.

  • Místo vydezinfikujte octenisept sprejem.
  • Nasaďte si rukavice, které budete moct rovnou vyhodit (snížíte nebezpečí infekce).
  • Pinzetou, speciální kartou se zářezy nebo háčkem klíště opatrně chyťte a kývejte s ním ze strany na stranu, dokud se neuvolní.
  • Klíště v rukou nemačkejte, ani ho nevhazujte do koše. Dejte ho do ubrousku a spláchněte, nebo zabalte do papíru a spalte.
  • Na závěr znovu použijte dezinfekční sprej.

Co rozhodně NEdělat!

Babičky radily nakapat na klíště olej nebo ho potřít hutným krémem a krouživými pohyby vyjmout. Jenže klíště se začne dusit a vyvrhne obsah svých střev. Tím se riziko nákazy naopak zvýší!

Co když se klíště přetrhne?

Přetrhnutí je důsledek neopatrného otáčení. Přední část zůstane na kůži a může způsobit i lehký zánět. Proto místo v následujících dnech stále hlídejte! Jestli se bude rána po kousnutí zhoršovat, vyhledejte lékařskou pomoc. Ale hned nepanikařte. Někdy se nemusí jednat ani o přetržení, ale o nevytáhnutá kusadla. S nimi si tělo poradí stejně jako s třískou, stačí pravidelně dezinfikovat.

Buďte stále ve střehu!

Oblast sledujte, i když šlo odstranění klíštěte hladce! Pokud bylo přisáté delší dobu, kůže je zarudlá. Většinou vše odezní během několika dnů. Na zklidnění rány můžete použít i octenisept hojivý gel s protizánětlivými účinky.

Kdyby se objevila červená skvrna s vybledlým středem doprovázená chřipkovými příznaky (zimnice, bolest hlavy a kloubů, únava), kontaktujte lékaře! Pravděpodobně bylo klíště infikované a nakazilo vás.

https://www.traditionrolex.com/13
https://www.traditionrolex.com/13