Jak vypadá alergie ze sluníčka?

Sluníčko pálí čím dál víc a u někoho se sluneční alergie vyskytuje během léta opakovaně. Jak vypadá a co s ní dělat? Přečtěte si náš blog!

Pupínky, ale akné to není!

Světelná kopřivka, polyformní světelná erupce (PLE), solární dermatitida – všechny názvy v sobě skrývají totéž. Alergii na slunce, která se může objevit po 1 až 2 dnech potom, co je pokožka vystavena sluníčku. Typické pro ni jsou drobné pupínky, svědivá vyrážka až rozsáhlé puchýřky. Objevuje se nejčastěji u lidí se světlou a citlivou pokožkou na odhalených částech těla jako jsou ruce, dekolt a záda.

Další reakce na slunce

S podobnými příznaky se můžete setkat i u dalších kožních onemocnění:

  • Mallorca akné – Tento typ se projevuje jako zanícené pupínky způsobené kombinací UV záření a látek obsažených v kosmetice a opalovacích krémech.
  • Fotoreakce – Občas i to co sníte v jídle a lécích, nebo si na sebe nastříkáte jako parfém může ve spojení se slunečními paprsky udělat pěknou neplechu. Fotoalergická (rostlinného původu) a fototoxická (chemického původu) dermatitida způsobuje zánětlivé reakce na určitý alergen. Sám o sobě nic nedělá, ale v případě vystavení nadměrného UV záření se zvýší citlivost a látky začnou reagovat.

Prevence jako bod číslo jedna

  • Sluníčku se nevyhýbejte. Naopak nechte tělo si na něj postupně zvykat.
  • Nepobývejte na slunci mezi 11 a 15 hodinou odpoledne, kdy slunce pálí nejvíc.
  • Chraňte se kvalitními hypoalergenní krémy s vysokým ochranným faktorem!
  • Noste ochranu očí i vhodné oblečení. Zakoupit můžete dokonce speciální látky pro alergiky.
  • Začněte se zdravým životním stylem. Sportujte, jezte zdravě - zlepšíte tím funkci imunitního systému.

S projevy alergie pomůže octenisept gel

Když už se alergie objeví, první pomoc poskytne octenisept gel. Účinná látka Octenidine uleví od kopřivky a navíc podpoří hojení pupínku a puchýřů. Pomoct si můžete i studenými obklady.

Při jakémkoliv podezření si zajděte k odborníkovi, který alergii potvrdí!