Vše o neštovicích a jejich léčbě

Plané neštovice jsou infekčním onemocněním, které se v dětském kolektivu nezastavitelně šíří. Připravte se na jejich dlouhý průběh strávený doma v izolaci.

Projevy neštovic u nemocného

Už jsme to zažili skoro všichni – svědivá vyrážka někdy doprovázená příznaky nachlazení nebo chřipky (bolest hlavy, zimnice, zvýšená teplota, únava, rýma a kašel). V takovém případě vir v těle řádí v plné síle a nakažený je infekční až do chvíle úplného zhojení posledních puchýřů. Teprve potom může opustit domov a vyrazit ven.

Inkubační doba v týdnech

Když se vaše ratolest dostane do přímého kontaktu s nemocným, virová infekce se přenese pomocí kapének. Od této chvíle může trvat 2 až 3 týdny, než plané neštovice vypuknou a následně se zaléčí. Riziko přenosu se objevuje ale už před prvními příznaky, a to 1 až 3 dny.

Ošetření puchýřků

Nejdřív je to červená vyrážka, která se promění v malé puchýře po celém těle naplněné infekční tekutinou. Nemoc sice sama odezní, ale na pomoc můžete vzít dezinfekční octenisept.

  • Na každé ošetření použijte čistý tampon napuštěný sprejem a opatrně pupínky potřete.
  • Pusu a nos vytřete vatovou tyčinkou, na kterou octenisept nastříkejte. Můžete ho použít taky na vnější sliznice urogenitální oblasti, protože neštípe a nepálí!
  • Puchýře a následně strupy mažte lokálně octenisept gelem.

Oba produkty zmírní nepříjemné svědění, které vede ke škrábání a strhávání zahojených neštovic. A když se tak stane, octenisept s antiseptickými účinky zabraňuje šíření bakterií a infekce v ranách.

Několik pravidel na závěr

  • Pokožku nechte dýchat ve volném oblečení.
  • Dodržujte izolaci. Nejenže zabráníte přenosu na někoho jiného, ale také imunita je oslabená, takže chráníte i vaše dítě.
  • Vsaďte na rychlou a vlažnou sprchu bez použití mýdla. Pokožku při osušování nedřete, ale ručník opatrně přikládejte. Ten pokaždé vyměňte a vyperte při vysoké teplotě.
  • Dodržujte hygienu rukou s dezinfekčním mýdlem (například prosavon® scrub+) nebo alkoholovou dezinfekcí (septoderm®, desderman® care, desmanol® pure).
  • Nevystavujte svého maroda přímému slunci, aby se nezhoršil průběh nemoci.