6 rad pro rychlejší hojení poporodních ran

Celková doba hojení je velice individuální a závisí také na velikosti poranění. Ale podpořit ho můžete správnou péčí o tělo díky našim jednoduchým radám.

Nastřižení hráze

Jinými slovy epiziotomie se nejčastěji provádí u prvorodiček. Dochází k ní, když hráz brání dalšímu postupu hlavičky, a navíc hrozí prasknutí poševního vchodu. Nastřižení se ještě na porodním sále zašije vstřebatelnými stehy.

Rána po císařském řezu

Řez v dolní části břicha patří k nejčastějším operacím v porodnictví a důvody, které k němu vedou, stoupají. Po zákroku vzniká v oblasti podbřišku jizva. Pravidelnou péčí o ni zabráníte vzniku poporodní infekce a keloidní jizvy.

Co při hojení dodržovat?

  1. Oblast stehů je potřeba udržovat v čistotě. Proto mějte ve své výbavě octenisept sprej. Ránu po nástřihu i císařském řezu vydezinfikujte a vyčistěte, aby se do ní nedostaly bakterie a viry. Jeho parťák octenisept gel zase podpoří celý proces hojení.
  2. Antiseptický sprej je klinicky testovaný na všechny typy ran a vnější sliznice, takže se nemusíte bát ho používat na oblast intimních partií.
  3. Volné a prodyšné prádlo umožní ráně dýchat. Nesmí vás škrtit a řezat. Zároveň musí poskytnout potřebnou fixaci poporodních vložek, u kterých nezapomeňte na pravidelnou výměnu – předejdete infekci. Ale když se objeví, octenisept si s ní poradí!
  4. Vyhněte se dlouhým koupelím ve vaně. Poranění musí zůstat v suchu. Raději upřednostněte krátké oplachování vlažnou vodou a mytí šetrným mýdlem. Poté místa důkladně osušte speciálně vyhrazeným ručníkem. Po koupeli je vhodné nanést na jizvu po císařském řezu tenkou vrstvu gelu pro lepší regeneraci.
  5. Pokud je poporodní jizva oteklá a bolestivá, můžete si ulevit studenými obklady. Skvěle poslouží led nebo speciální chladící gelové polštářky z lednice.
  6. Myslete na sebe. V době zotavování by měla novopečená maminka odpočívat a nezvedat těžké předměty. Čím dřív ale začnete chodit a zařadíte cviky na posílení pánevního dna, tím dřív se tělo začne uzdravovat.
  7. Dodržujte pitný režim a jezte pravidelně nutričně vyvážené jídlo.