Moučnivka u miminek: co to je a jak ji léčit?

Není to název dezertu, ale bílý povlak v pusince miminka. Lehko si ho můžete splést i se zbytky od mléka po kojení. Moučnivku –⁠ soor dutiny ústní –⁠ ale nesetřete, protože je infekčního původu. Nejedná se o nic závažného, přesto ji nepodceňujte!

Příčiny onemocnění

U jejího vzniku stojí kvasinka Candida albicans, která je běžnou součástí trávicí soustavy. Jejím přemnožením se ale naruší rovnováha a dojde k infekci.

Nejohroženější jsou předčasně narozené děti a novorozenci s oslabenou imunitou. Riziko nákazy existuje už v době, kdy jsou ještě v bříšku u maminky, která léčbu infekce během těhotenství zanedbala.

Známky moučnivky

  • Objevuje se hlavně na jazyku, ale v horší formě i na sliznici tváří a patra. Tato místa jsou bolestivá, někdy můžou i krvácet.
  • Miminko je plačtivé, neklidné, hůř jí a v noci nespí.
  • Trápí ho často nafouklé a bolavé bříško z důvodu přenosu infekce do střev.

Při léčbě si pomozte octeniseptem

Octenisept sprej je antiseptikum jak na rány, tak na hojení slizničních infekcí. Použijte ho po každém kojení, když už je děťátko v klidu a nehrozí, že by mléko vyzvrátilo. Díky tomu nezůstane živná laktóza v ústech.

Nedoporučujeme octenisept aplikovat stříknutím do pusinky, mohlo by totiž dojít ke vdechnutí většího množství. Radši roztokem navlhčete tampon, gázu nebo vatovou tyčinku a pusinku vytřete. Stejně tak se vyvarujte oblasti bradavek, protože má sprej mírně hořkou chuť a dítě by pak mohlo kojení odmítat.

Dezinfikujte!

Dbejte na hygienu a sterilizaci všech dudlíků, hraček, kousátek a lahviček. Mějte na paměti, že infekcí se můžete nakazit i vy.

https://www.traditionrolex.com/13
https://www.traditionrolex.com/13